Описание
Якщо направлятися з Печери могилівською трасою далі, потрапляємо до Шпикова, що розташувався на пагорбах невеликої річечки Шпиківки. Старі плотини утворили великі стави, в їх спокійних водах віддзеркалюються зелені береги, високі кручі та труби цукроварні.
"Сам Олександр, божою милістю великий князь литовський, русський, жмудський і інших" в листі, написаному у Вільно 7 травня 1494 року до намісника брацлавського та звенигородського князя Федора Івановича Четвертинського, підтвердив дані королем права на "селище пусте за назвою Шпиково" брацлавського зем"янина Сенка Кошки. Писемне згадування містечка повторюється документі за 1507 рік, де воно називається вже як Ошпиків. Корень стародавнього слова - у дієсловах "ошпетити", "шпетити", тобто посварити, зробити страшним, негарним. Є й інша версія: начебто на базарах славилося місцеве сало - шпик.
Під час Прутського походу 1711 року в Шпикові зупинявся Петро І, про що О.С. Пушкін в "Історії Петра" пише: "9-го липня Петро з села Шпиків хотів було відпустити царицю до Польщі з її дамами; та Катерина вблагала його залишитися при ньому".
Шпиків же, переходячи з рук у руки, в якості приданого дістався дочці Щенсного Потоцького (про "Софіївку пам"ятаєте?) Октавії, яка вийшла заміж за Свейковського. Тоді, в кінці 18 сторіччя, і було збудовано палац-замок у Шпикові.
Просторову його основу складає симетрична композиція з однакових будівель, які поставлені попарно по сторонам квадратового подвір"я, фланкована чотирма декоративними баштами у кутах. Замок лежить у підніжжя пагорба, і за рахунок рель"єфу місцевості палацові будівлі мають з зовнішньої сторони один-два поверхи; внутрішнє же подвір"я являє собою рівну поверхню, і всі будівлі, які виходять у нього, є одноповерховими, окрім надбрамної башти. Вона завершує перспективу під"їздної частини вулиці, і її центральне положення в ансамблі підкреслювалося рустованими парними пілястрами, дахом з заломом з шпилем, на жаль, вже не існуючими. Єдина кутова башта, що вціліла, мала колись сферичне завершення, а зараз крита простим шатром. Фасади попарно згрупованих корпусів, приземкуватих, з високим, як у подільської хати, дахом, декоровані нависаючим трикутним фронтоном з овальним вікном.
Малюючи у 1874 році шпиківський замок, відомий польський подорожувач, літератор та художник другої половини ХІХ сторіччя Наполеон Орда постарався романтизовано інтерпретувати його приземкуваті будівлі. На жаль, невблаганний час залишив лише частину цікавого архітектурного ансамблю.
У 1865 році правнук Щєнсного продав Шпиків камер-юнкеру височайшего двору Н.П.Балашову. Вже тоді Шпиківський цукровий завод давав значний прибуток, а його продукція заслужила численні нагороди на Нижегородській, Петербурзькій та Московській ярмарках.
Працював у Шпикові і В.В. Городецький. В сильно перебудованому вигляді збереглася вілла управляючого маєтком. Архітектор, будуючи на заказ суто еклектичний котедж, все ж ввів "від себе" деталь, яка пов"язує нову будвілю зі старою "шпиківською" архітектурою: рисунок віконниць маєтку той самий, що і в замку.